Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Sekret dostarczania ciepła z posadzki był stosowany już w Starożytnym Rzymie, ponad 2 tysiące lat temu. Stosowane wówczas ogrzewanie podłogowe było bardzo kosztowne. Stanowiło oznakę majętności i najwyższego luksusu. Od tamtego czasu technologia budowlana znacznie się rozwinęła, a instalacja cieplna montowana pod parkietem czy płytkami powoli staje się standardem wykończeniowym. Zawdzięcza to przede wszystkim swojej wysokiej efektywności oraz stosunkowo niskiej cenie wykonania.

Dostępne obecnie elektryczne ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdza się w przypadku wielu pomieszczeń. Może być stosowane zarówno jako system podstawowy, jak i też uzupełniający dla pozostałej instalacji CO. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, że stanowi najtańszą inwestycję ze wszystkich dostępnych nam technologii. Inne jego zalety to prostoty i szybki montaż, niezawodność i efektywność działania. Odpowiednio dostosowany przez nas układ sterowania wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacji.

ogrzewanie podłogowe elektryczne

Główne cechy elektrycznego ogrzewania podłogowego:

  • stosunkowo niski koszt inwestycji,
  • brak ograniczeń ze względu na wymogi techniczne,
  • łatwość wykonania instalacji,
  • trwałość i bezawaryjność systemu,
  • estetyczny wygląd pomieszczeń (brak widocznych kaloryferów),
  • brak konieczności obsługi oraz konserwacji.

Istotne jest, aby na ogrzewanie podłogowe decydować się w początkowych etapach wykończania domu czy mieszkania, a także dobrze rozplanować całą instalację. System ten jest montowany pod posadzką i niezależnie od tego czy będzie ona wykonana z kamienia, parkietu, paneli czy desek, to jej rozbieranie i dokonywanie przeróbek jest bardzo kosztowne i czasochłonne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe zapewnia maksymalne poczucie komfortu cieplnego:

  • równomierne pole temperatur w miejscu, gdzie przebywają ludzie,
  • ocieplana powierzchnia zachowuje niską temperaturę,
  • wyjątkowo niska intensywność prądów konwekcyjnych powietrza (nie występuje zjawisko unoszenia się kurzu),
  • rozkład temperatury jest niemal taki, jak idealny (zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniu),
  • niewielkie straty ciepła,
  • możliwość precyzyjnego sterowania temperaturą w różnych pomieszczeniach oraz możliwość zaprogramowania w systemie dobowym i tygodniowym,
  • zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych instalacji o około 12% w stosunku do innych systemów grzewczych,
  • system nie szkodzi ludziom i środowisku lokalnemu – jest ekologiczny,
  • wysokie poczucie bezpieczeństwa użytkowników.

Technologia wykonania

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego jest bardzo prosty, szczególnie w stosowanej przez naszą firmę technologię. Maty Thermoval TV zasilane jedno lub dwustronnie stanowią nie tylko bardzo dobry system cieplny, lecz także są szybkie w instalacji. W pierwszej kolejności przygotowuje się puszkę instalacyjną, do której doprowadza się kabel instalacyjny. Następnie należy wykuć bruzdę na przewód zasilający, a także przewód czujnika temperatury.

W przeciwieństwie do specjalnego typu kabli, który również bywa stosowany w tego typu instalacjach, maty TV mają tą zaletę, iż ich rozkładanie może być w pełni dostosowane do warunków panujących w pomieszczeniu. Montuje się je bezpośrednio w warstwie nałożonego wcześniej kleju, lub też na przygotowanej do tego wylewce. Stosowany przez nas system może być stosowany w każdym pomieszczeniu, zarówno w domu jednorodzinnym, jak i budownictwie mieszkaniowym. Maty grzewcze TV doskonale współpracują z każdym typem posadzki, od gresu i kamienia rzez wykładzinę i korek a na parkiecie oraz PCW kończąc).

Koszty wykonania i funkcjonowania instalacji

Biorąc pod uwagę efektywność elektrycznego ogrzewania podłogowego, a także niższe lub porównywalne koszty użytkowania, niż ma to miejsce w przypadku innych typów CO, jak olej opałowy, gaz płynny czy też gaz ziemny, to koszty instalacji całego systemu nie są wygórowane. Należy tutaj wziąć pod uwagę cenę 180-200 zł za m2 maty Thermoval, a także doliczyć do tego koszty termoregulatora, które w zależności od jego funkcjonalności i dodatkowych opcji mogą sięgać od 150 do 420 złotych.

Reasumując, decydując się na elektryczne ogrzewanie podłogowe musimy wziąć pod uwagę także, aby pozostałe elementy naszego budynku zapewniały dobrą efektywność energetyczną. Należy dobrać właściwy system izolacji ściennej i dachowej, a także dobrej jakości elementy wykończenia stolarki otworowej. Szacuje się, że w budynku o dobrych parametrach izolacyjnych, miesięczny koszt ogrzewania jednego m2 nie przekracza 2,5-3 złotych.

Brak ograniczeń ze względu na wymogi techniczne:

  • łatwość wykonania instalacji
  • trwałość i bezawaryjność systemu
  • estetyczny wygląd pomieszczeń (brak widocznych grzejników)
  • brak konieczności obsługi oraz konserwacji.

Rozwiązanie to zapewnia maksymalne poczucie komfortu cieplnego:

  • równomierne pole temperatur w miejscu, gdzie przebywają ludzie
  • powierzchnia grzejna zachowuje niską temperaturę
  • wyjątkowo niska intensywność prądów konwekcyjnych powietrza (nie występuje zjawisko unoszenia się kurzu)
  • rozkład temperatury jest niemal taki, jak idealny (zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniu)
  • niewielkie straty ciepła
  • możliwość precyzyjnego sterowania temperaturą w różnych pomieszczeniach oraz możliwość zaprogramowania w systemie dobowym i tygodniowym
  • zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych instalacji o około 12% w stosunku do innych systemów grzewczych
  • system nie szkodzi ludziom i środowisku lokalnemu – jest ekologiczny
  • wysokie poczucie bezpieczeństwa użytkowników

Nowoczesne rozwiązania śmiało wkraczają również w branże budowlane. Jednym z nich jest oferowane przez naszą firmę z Krakowa ogrzewanie podłogowe. Tego typu instalacje w formie elektrycznej, które możemy zaproponować inwestorom, znajdują zastosowanie w różnych pomieszczeniach. Ten aspekt sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na instalacje grzewcze zasilane prądem. Ich niewątpliwym plusem jest brak konieczności montażu nieestetycznych rur czy grzejników - ta cecha ma wielkie znacznie zwłaszcza w nowoczesnych domach, gdzie tego typu komponenty mogą zaburzać minimalistyczne aranżacje.

Elektryczne maty grzewcze

W ramach świadczonych przez nas usług możemy zaoferować także wytrzymałe maty elektryczne. Te wykonane są z siatki z włókna szklanego, a także fragmentów polamidowych – zastosowanie właśnie takich materiałów pozwala macie szybko i równomiernie ocieplać posadzkę z paneli, płytek ceramicznych czy z naturalnego kamienia, a nawet wykładzin i dywanów. Ogrzewanie podłogowe w formie maty elektrycznej stanowi niedrogą inwestycję, a jest proste w użytkowaniu, daje możliwość wygodnego sterowania temperaturą oraz gwarantuje optymalny poziom ciepła, oraz niskie jego straty w dowolnym pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe jako jedyne źródło ciepła

Dużą zaletą instalacji cieplnych, które są przez na realizowane, jest ich uniwersalność. Tego typu systemy mogą bowiem występować w pomieszczeniach zarówno jako wsparcie dla już zamontowanych grzejników, jak i samodzielnie – jako jedyne źródło ciepła. Podłogowe technologie cieplne elektryczne mają również zdolność utrzymywania temperatury na każdym poziomie domu, a dobranie ich odpowiedniego rozmiaru do pomieszczenia może być ekonomicznym sposobem ocieplania przestrzeni.

Inne zalety instalacji mat Thermoval

Wśród osób korzystających z właśnie takiej formy generowania ciepła w pomieszczeniach wewnętrznych przewija się często wiele zalet tych komponentów. Jedną z nich jest łatwość ich montażu - nasza firma stosuje nowoczesną technologię, która pozwala na jedno lub dwustronne zasilanie. Maty można zamontować na warstwie wylanego kleju bądź wylewce. Inną często wymienianą zaletą tego typu rozwiązań jest niezwykła trwałość oraz bezawaryjność podłogowych instalacji cieplnych.

Maty THERMOVAL pod panele

Maty THERMOVAL pod płytki

Regulatory temperatury