Ogrzewanie elektryczne - wady i zalety

Porównania systemów ogrzewania, które można znaleźć w Internecie, zazwyczaj dość sceptycznie podchodzą do rozwiązań wykorzystujących energię elektryczną, preferując alternatywy w postaci gazu lub paliw stałych takich jak węgiel czy ekogroszek. Jednak ze względu rozwój technologii stosowanych w budownictwie, a także rosnącą świadomość ekologiczną wśród konsumentów coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania elektrycznego w swoim domu. Przyjrzyjmy się zatem, co stoi za coraz większą popularnością tego rozwiązania.

Zalety ogrzewania elektrycznego

Przede wszystkim jest to rozwiązanie, które nie sprawia problemów przy montażu oraz eksploatacji - użytkownik nie musi przejmować się dokupywaniem dodatkowego wyposażenia. To także dobry wybór dla osób, które starają się zbudować ekologiczny dom emitujący możliwie mało spalin – taki grzejnik produkuje czyste ciepło, nie emitując żadnych szkodliwych substancji. Urządzenia wykorzystujące prąd są również o tyle bezpieczne, że nie stwarzają ryzyka wybuchu czy zalania mieszkania. Jest to także najlepsza alternatywa dla tych domów jednorodzinnych, gdzie nie można doprowadzić instalacji gazowej.

W przypadku modeli elektrycznych warto zwrócić uwagę, że taki sprzęt zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, dlatego też jest będzie dobrym rozwiązaniem w małych mieszkaniach, gdzie trzeba starannie przemyśleć zagospodarowanie przestrzeni. Wybrane modele oferują także możliwość zaawansowanej konfiguracji czasu pracy urządzenia oraz jego mocy.

Wady ogrzewania elektrycznego

Na początku tekstu wspomnieliśmy, że takie rozwiązanie jest wymieniane zazwyczaj jako najbardziej kosztowne i że jest to główny powód ich dość niewielkiej popularności na rynku. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają jednak znacząco poprawić opłacalność takiej inwestycji – przede wszystkim mowa tutaj o domach zbudowanych z nowoczesnych, energooszczędnych materiałów, które pozwalają lepiej zarządzać wytworzonym ciepłem. Ponadto niektóre modele będą w stanie ocieplić tylko jedno pomieszczenie – warto mieć to na uwadze, planując zakup. Warto też wziąć pod uwagę, czy w naszej okolicy często dochodzi do przerw w dostawie prądu.

Czy to się opłaca?

Ostatnie słowo oczywiście należy do użytkowników końcowych - to oni są w stanie najlepiej określić, czy ogrzewanie elektryczne domu będzie miało sens w ich przypadku. Warto jednak pamiętać o tym, aby przy zakupie wziąć pod uwagę materiały wykorzystane przy budowie domu lub mieszkania (w drugim wypadku - także jego umiejscowienie), a także metraż poszczególnych pomieszczeń.