Dlaczego serwis klimatyzacji jest tak istotny?

Od nowoczesnych klimatyzatorów wymagamy wydajnej, niezawodnej oraz bezpiecznej pracy, a także szerokiej funkcjonalności. Chcemy, aby urządzenia nie tylko skutecznie chłodziły i ogrzewały powietrze, ale również dbały o jego jakość. Jednak nienaganne działanie systemu klimatyzacyjnego zależy w głównej mierze od jego systematycznego serwisu oraz dbania o czystość poszczególnych elementów.

Skrupulatny i rzetelny serwis klimatyzacji pozwala wydłużyć jej żywotność oraz wyraźnie poprawić sprawność techniczną urządzenia. Co więcej, pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników, chroniąc przed gromadzeniem się w powietrzu szkodliwych drobnoustrojów.

Dlaczego warto regularnie serwisować klimatyzację?

Wymiana powietrza, do której dochodzi w klimatyzatorze, powoduje osadzanie się zanieczyszczeń na filtrach wewnętrznych urządzenia. Częsta ich wymiana i czyszczenie pozwalają zachować w mieszkaniu zdrowy mikroklimat oraz świeże powietrze. W przeciwnym razie w pomieszczaniu gromadzą się pyłki, kurz oraz inne drobnoustroje. Dochodzi do rozwoju bakterii i grzybów, przez co mogą nasilać się objawy alergiczne wśród domowników.

Regularny serwis klimatyzacji zwiększa wydajność pracy całego systemu oraz pozwala zoptymalizować pobór energii elektrycznej. Zmniejsza ryzyko usterek i poważnych awarii sprzętu oraz wydłuża żywotność klimatyzatora. Nie grozi nam także utrata ochrony gwarancyjnej producenta.

Serwis klimatyzacji – jak często?

Zgodnie z unijną dyrektywą serwis klimatyzacji należy przeprowadzać raz w roku. Jednak producenci zalecają wykonywanie co najmniej dwóch przeglądów rocznie. W przypadku urządzeń szczególnie narażonych na zanieczyszczenia i otłuszczenia (np. w sklepach i lokalach gastronomicznych) serwis warto wykonywać częściej.

Serwis klimatyzacji warto przeprowadzić w okresie wiosennym oraz jesiennym. Choć nie zajmuje zbyt dużo czasu, wymaga użycia profesjonalnych narzędzi oraz środków czyszczących. Pamiętajmy, że regularne przeglądy systemu klimatyzacyjnego stanowią niezbędny warunek do utrzymania gwarancji.