Rozwiewamy mity na temat klimatyzacji

Klimatyzacja to standardowe wyposażenie wielu sklepów i biur. Coraz częściej korzystają z niej także indywidualne gospodarstwa domowe. Wokół urządzenia narosło jednak wiele mitów. Jest to związane z niewystarczającą znajomością współcześnie stosowanych rozwiązań oraz brakiem technicznej wiedzy na temat klimatyzacji. Dlatego też postanowiliśmy uważnie przypatrzeć się najczęściej powielanymi błędom i rozwiać wszelkie wątpliwości.

1. Klimatyzacja szkodzi zdrowiu.

Nowoczesne klimatyzatory pozwalają sterować kierunkiem nawiewu oraz dostosować temperaturę do indywidualnych potrzeb domowników. To zbyt długie przebywanie w zasięgu działania zimnego strumienia powietrza może skutkować przeziębieniem. Warto jednak pamiętać, aby różnica temperatur panująca w pomieszczeniu oraz za oknem, wynosiła nie więcej niż 8 stopni Celsjusza.

2. Korzystanie z klimatyzacji zwiększa rachunki za prąd

Każde urządzenie elektryczne potrzebuje zasilania do pracy. Jednak nowoczesne klimatyzatory wyróżniają się znakomitą energooszczędnością. Większość dostępnych na rynku modeli posiada parametry energetyczne A++, a nawet A+++. Wyposażone są w technologię inwerterową, która pozwala dostosować wydajność urządzenia do aktualnego zapotrzebowania na ochłodzenie lub ciepło.

3. Klimatyzacja jest nieodpowiednia dla dzieci.

To dzięki klimatyzacji możemy zapewnić dzieciom odpowiedni komfort termiczny w pokoju. Zbyt wysoka temperatura powoduje problemy z koncentracją oraz senność. Niektóre dostępne na rynku modele posiadają funkcję oczyszczania powietrza z alergenów, bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń.

4. Jednostki zewnętrzna emitują zbyt duży hałas.

Głośność urządzenia zależy w głównej mierze od sposobu montażu. Uciążliwy hałas związany jest z podstawami i wieszakami montażowymi, które przenoszą drgania sprężarki. Skutecznym rozwiązaniem jest więc zastosowanie wiaro-izolatorów w postaci podkładek.

5. Klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach

Nieprzyjemny zapach z urządzenia ulatnia się wówczas, gdy klimatyzator jest nieprawidłowo lub nieregularnie serwisowany. Konieczne jest również systematyczne czyszczenie filtrów oraz sprawdzanie całego układu.