Budując lub remontując dom jednorodzinny, pod żadnym pozorem nie należy zaniedbać kwestii wentylacji w pomieszczeniach. Świeże powietrze to konieczny warunek dobrego samopoczucia mieszkańców, a także lepsza ochrona ich zdrowia. Prawidłowo zaprojektowany system cyrkulacji powietrza pozwala na znaczące zmniejszenie stężenia dwutlenku węgla oraz roztoczy i innych drobnoustrojów (bakterii, grzybów), co jest szczególnie ważne dla alergików oraz osób borykających się z chorobami układu oddechowego.
Ze względu na zastosowane rozwiązania techniczne wyróżnia się systemy:
Pierwsze rozwiązanie nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych sprzętów, ponieważ jego zasada działania opiera się w całości na prawach fizyki. Z tego też powodu jest to najtańsze rozwiązanie stosowane w domach jednorodzinnych, a także najpopularniejsze. Ciepłe powietrze wędruje do góry i wydostaje się kanałem wentylacyjnym na zewnątrz, a chłodne powietrze napływa do środka przez nawiewniki oraz uchylone okna. Dzięki temu powstaje naturalna cyrkulacja powietrza, która pozwala na skuteczne wywietrzenie mieszkania.
Model grawitacyjny działa jednak wyłącznie wtedy, kiedy temperatura panująca wewnątrz domu jest znacznie wyższa niż na zewnątrz. Rozwiązanie to działa najlepiej, kiedy na zewnątrz jest od 10 do 15 stopni i niestety znacząco traci na wydajności podczas upałów.
Obecnie istnieje możliwość zamontowania sprzętów, które będą wspomagały naturalną cyrkulację powietrza lub wytwarzały ją w sytuacji, kiedy nie ma ku temu sprzyjających warunków. W przeciwieństwie bowiem do rozwiązań opartych na grawitacji, ten model odznacza się taką samą wydajnością przez cały rok. Częstym dodatkiem w takich systemach jest ponadto rekuperator. Jest to urządzenie, które odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza i zwraca je z powrotem do domu. Oznacza to przede wszystkim znacznie większy komfort dla mieszkańców, a także znaczne oszczędności związane z wydatkami na ogrzewanie, zwłaszcza zimą, kiedy wywietrzenie pomieszczenia wiąże się z wpuszczeniem masy lodowatego powietrza do środka. Dlatego też rekuperator jest szczególnie polecany w przypadku budownictwa jednorodzinnego.
System hybrydowy stanowi natomiast połączenie rozwiązań wykorzystywanych w wentylacji grawitacyjnej oraz hybrydowej.