Pompy ciepła - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zarówno deweloperzy inwestujący w nowe budynki, jak i prywatni właściciele modernizujący przestarzały system grzewczy coraz chętniej sięgają po pompy ciepła. Nic w tym dziwnego. System ogrzewania domów i mieszkań, który wykorzystuje odnawialne źródła energii, stanowi wybór ekologiczny i ekonomiczny.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje odpowiednie procesy termodynamiczne. Dzięki temu potrafi przetworzyć energię pierwotną i dostarczyć ją do instalacji grzewczej zgodnie z zapotrzebowaniem domowników. Aby pobrać ciepło z otoczenia, pompy wymagają jedynie niewielkiej mocy elektrycznej do napędu procesów. Użytkownicy korzystają z darmowej energii pochodzącej z powietrza, gruntu lub wody, a płacą tylko za jej transport. Pompy ciepła mogą być też zasilane gazem.

Rodzaje pomp ciepła

  • Pompy ciepła powietrze-woda - Do ogrzewania mieszkania i wody wykorzystują ciepło pochodzące z powietrza. To idealny wybór dla modernizowanych domów oraz nowego budownictwa. Można je zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
  • Pompy ciepła solanka-woda - Podstawą ich funkcjonowania jest ciepło pochodzące z gruntu, które ogrzewa budynek oraz wodę użytkową. W procesie montażu stosuje się kolektory płaskie lub sondy.
  • Pompy ciepła woda-woda - To wody gruntowe pełnią funkcję nośnika energii. Prawidłowo działający system wykorzystuje układ dwóch studni: czerpalnej oraz zrzutowej.
  • Pompy ciepła powietrze-woda do c.w.u. - Pozwalają w prosty i tani sposób uzyskać wodę użytkową. Mianowicie, ciepło pobierane jest z otoczenia, w którym zamontowane zostało urządzenie, np. w piwnicy.

Pompa ciepła - jaką wybrać?

W ofercie firmy El-Krak znajdują się nowoczesne pompy ciepła STIEBEL ELTRON. Wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak woda, ziemia oraz powietrze. Znajdują zastosowanie zarówno w prywatnych domach, jak i przedsiębiorstwach. Urządzenia te sprawiają, że ogrzewanie cechuje się nienaganną sprawnością i jest bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Istnieje możliwość rozbudowania instalacji o systemy fotowoltaiczne, wentylacyjne lub rekuperacyjne.